Başkanın Mesajı

Ogrenci_Konsey_bsk_16Değerli Arkadaşlarım,

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, küllerinden yeniden doğmuş bir ülkenin modernleşmesinin ve kalkınmasının ancak eğitimle mümkün olabileceği düşüncesinden yola çıkarak 1928’de yine Baş Öğretmen’in ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadroların öncülüğünde kurulmuş olan TED gün geçtikçe büyümeye devam etmiştir. Bu büyümenin en önemli adımlarından biri olan,2012 yılında bu aileye katılan TED Üniversitesi’nin 4. Öğrenci Konseyi olarak sizden aldığımız güçle görevimize başladık.

Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, TED meşalesinin ışığında, TEDÜ camiasına yakışır, öğrencilerin isteklerine ilgili ve her ortamda dile getiren, öğrencilerin çıkarlarını gözeten, akademik, idari ve sosyal ortamlar öncelikli olmak üzere TEDÜ Öğrencilerinin sesi olup, en iyi şekilde temsil etmek bizim en öncelikli görevlerimizdir.

Bizden önce göreve gelmiş birbirinden değerli bütün ekiplerin gerçekleştirdiği projelerin üstüne koyup, her yıl daha da değer kazanan TEDÜ’ye artı değer katmak için 3 başlık altında projelerimizi ele aldık; Kolektif bir TEDÜ, İnovatif bir TEDÜ, Farkında bir TEDÜ…

Kolektif bir TEDÜ başlığı altında, adımları 2016 Nisan’da atılmaya başlayan TEDUAPP projesi mevcut. Ekibimizden ve üniversitemizden arkadaşlarımız, Üniversite’nin de desteğiyle bu uygulamayı 2016-2017 Eğitim yılında siz değerli arkadaşlarımızın hizmetine sunacaklar, bu sayede kampüs içinde işinize yarayacak her şey, Portal, Moodle, TEDUMail, Yemek menüsü, RadioTEDU gibi öğrencilerin gün içinde sürekli kullandığı adreslere, tek bir uygulama üzerinden erişim imkanı sunmayı hedefliyoruz.

TEDÜ’de yerleştirmek istediğimiz bir başka olgu da süreklilik. İnovatif bir TEDÜ’de yalnızca tek bir yıl için düzenlenen etkinlikler değil, bizler mezun olduktan sonra bile devam edebilecek organizasyonları Üniversitemiz de gerçekleştireceğiz. Düzenli olarak yapılacak Gelişim ve Kariyer zirveleriyle öğrencilerin kendisini daha donanımlı hale getirmesi için gerekli bütün adımları ekip olarak atmak için bütün enerjimizle çalışıyoruz.

“Ayrıştıran değil birleştiren bir TEDÜ” misyonuyla çıktığımız bu yolda, ben duygusundan çok biz duygusuna önem veren üyelerimizle ve aynı düşünceyi paylaşan siz değerli TEDÜ öğrencileri ile toplumumuzda farkındalık yaratmak için el birliğiyle çalışmalar yürütmek istiyoruz. Öncelikli olarak toplumumuzun büyük bir eksikliği olan engelli bireylere olan farkındalığı üniversitemizden başlayarak arttırmayı istiyoruz. İkinci olarak bizimle aynı doğayı paylaşan ve en az bizim kadar yaşama hakkına sahip olan hayvan dostlarımız, Farkında bir TEDÜ olmak için projemizin en önemli temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Bu bağlamda ‘Hayvan Dostu Kampüs’ projemizin çalışmalarına son derece dikkatli bir şekilde devam ediyoruz. Son olarak insan haklarına önem veren bir üniversite olarak, LGBT bireylerinin toplumumuzda hak ettikleri değeri görmeleri için sizlerin de desteğiyle farkındalık yaratmak istiyoruz. Biliyoruz ki üniversitemizde başlatacağımız kıvılcım bir meşale gibi toplumumuzu aydınlatacaktır.

Bütün bunların yanı sıra ‘Öğrenci Odaklı’ bir eğitim modelini benimseyen üniversitemizde Üniversite Yönetim Kurulu’nda ve Senato’da öğrencileri temsilen, sizlerin bütün şikâyet, istek ve sorunlarını iletmek için Öğrenci Konseyi’nden bir temsilci bulunmaktadır. Bütün sorunlarınızda Öğrenci Konseyi’nin bütün kapılarının ardına kadar siz kıymetli arkadaşlarımıza açık olduğunu tekrar tekrar söylemek isteriz.

2016 Nisan’da bizleri seçen ve bu göreve layık gören bütün arkadaşlarımıza, bu değerli Üniversite’nin bütün çalışanlarına ve meşalesiyle bizlerin yolunu her zaman aydınlatan ve desteklerini üzerimizden hiçbir zaman esirgemeyen TED camiasına teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Berke AYTEKİN

Öğrenci Konseyi Başkanı